İMPLANT TEDAVİSİ

İmplant, çene kemiğine yerleştirilen ve dişin yerini alabilen suni diş kökleridir. Titanyumdan yapılan bu materyaller porselen köprüye destek olarak da kullanılmaktadır. Yapay diş kökleri olan implantlar, eksik dişlerin yerine yapılır ve uzun ömürlü olarak kullanılırlar. Günümüzde yeni ve teknolojik materyaller sayesinde implant uygulamaları kolay, ağrısız ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Modern diş hekimliğinin en popüler uygulamalarından olan implantlar, hem sabit hem de hareketli protezlere destek sağlayarak farklı tedavi seçenekleri sunmaktadırlar. Özellikle diş eksikliklerinde komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmadan eksikliğin kapanması için veya fazla diş kaybının olduğu durumlarda sabit protez yapılabilmesi için önemli avantajlar sağlamaktadır. 

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

  • Görünümü, fonksiyonu ve verdiği his ile gerçek dişi aratmaz
  • Uzun ömürlü olup estetik yapıya sahiptir
  • Çürüme gerçekleşmez
  • Komşu dişlerin kesilmesi söz konusu değildir
  • Köprü diş uygulamasına göre daha hijyeniktir. Temizlemesi kolaydır.
  • Daha iyi çiğneyebilme imkanı sunar
  • Her şeyi yiyebilme olanağı vardır.
  • Kişiye özgüven kazandırır

İmplant uygulaması nasıl gerçekleştirilir?

 Öncelikle muayene edilerek implanta uygun olup olmadığına bakılır. Genel sağlık durumu hakkında bilgiler alınır. Gerek duyulursa kişiden tahlil ve testler istenebilir. Bunun dışında röntgen incelemeleri gerekir. Diş implantı yerleştirilmesi tam donanımlı bir ameliyathanede anestezi uygulanarak gerçekleştirilir. Hasta uygulama esnasında ağrı hissetmez. Çene kemiğine yerleştirilen implantlar 2-3 ay içerisinde çene kemiğine tutunur ve artık bu yapay diş kökü protezleri taşıyacak duruma gelir. İmplant uygulaması için kemik yapısının uygun olması gerekir. Uzman kişi tarafından steril ortamda yapılan tedavi sonrasında uzun yıllar kullanılabilir. 

İmplant çeşitleri

 Diş implantlarının birçok çeşidi vardır. Günümüzde en yaygın olarak kullanılanı vida şeklinde olanlarıdır. Yerleştirildikleri alan ve destek dokularına göre çeşitleri belirlenir. Bunlara göz atacak olursak: 

Subperiostal implantlar

 Kafes biçiminde doğrudan kemik üzerine yapılırlar. Günümüzde bu implantlar tercih edilmemektedir 

İntramukozal insertler

Bu implantlar titanyum olup, protezlerdeki retansiyonu artırmak için yapılan implant çeşididir. En çok tercih edilenidir. 

Endosseöz (endostal) implantlar

Bir veya birden fazla diş eksikliğinde kullanılırlar. Çene kemiğine uygulanan kemik içi implant olarak adlandırılır. 

Endodontik stabilizatörler

Zayıf dişlerin yapılarının sabitleştirilmesinde kullanılırlar. Dişlere daha sağlam bir altyapı oluştururlar. 

Transosseöz (Transmandibular) implantlar

Kemik boyunca yerleştirilen bir implant çeşididir. Kemik boyundaki yetersizlikleri tedavi etmek için kullanılır. Durupol olarak hastanemizde uzman hekimlerimiz tarafından implant uygulamalarımız başarı ile gerçekleştirilmektedir. Sağlıklı dişler için iletişime geçmeniz yeterlidir.

× Nasıl yardımcı Olabiliriz?